Konkurs

KONKURS NAJLEPSZE ZDJĘCIE KOMETY ISON ZOSTAŁ ROZTRZYGNIĘTY!

 

Kometa ISON sprawiła nam przykrą niespodziankę i uległa zniszczeniu podczas przejścia przez peryhelium. Zapowiadany od dawna spektakl "komety stulecia" zakończył się właściwie przed spodziewanym rozpoczęciem, srogo zawodząc nie tylko naukowców, ale także potencjalnych uczestników konkursu szykujących się na grudniowe, kometarne show. Zawiodła także nas, szczerze liczących na dużą popularność naszego konkursu, pragnęliśmy wręczyć wszystkie nagrody i wiecie co? Nie udało się! W konkursie zdążyły wziąć udział tylko dwie osoby. Żadna nie zdołała wykonać zdjęcia komety ISON, za to mamy zdjęcia niewielkiej lecz bardzo urodziwej komety C/2013 R1 Lovejoy.

 

Konkurs na najlepsze zdjęcie komety ISON, a właściwie Lovejoy, wygrał Pan Piotr Dzikowski, którego zarówno zdjęcie jak i zaplecze sprzętowe stoją na światowym poziomie:

 

Topowa kamera SBIG, refraktor APO firmy Takahashi o średnicy 106mm, umiejętne dobranie parametrów ekspozycji i staranna obróbka wynikowego materiału dała powyższy efekt. Wystarczył jeden pracowity poranek, aby odebrać 500 zł bonusu na zakupy astronomiczne w sklepie Delta Optical i zarobić na pobyt na Astroshow 2014! Gratulacje!

 

Drugie miejsce zajął Pan Jarosław Smysło, fotografując kometę Lovejoy metodą pozaogniskową, używając czasu naświetlania 15 sekund. Poniżej rezultat:

Pan Jarosław już może cieszyć się nagrodą za drugie miejsce, czyli bonusem 300 zł na astronomiczne zakupy w sklepie Delta Optical! Gratulujemy uczestnikom! Skontaktujemy się z nimi już niebawem!

 

Roztrzygamy także konkurs dla szkół na najlepszą prezentację poświęconą komecie ISON. Popularność konkursu, szczerze mówiąc, nas przerosła. Nasze Jury miało pracowite popołudnie, przeglądają kilkadziesiąt nadesłanych prac! Zdecydowanym faworytem konkursu zostało IV LO z Tarnowa przy ul. Norwida!

 

Prezentacja, a właściwie wywiad redaktora i profesora Uniwersytetu poświęcony komecie ISON, podbił serca całej naszej ekipy. Wartościowe i poprawne merytorycznie informacje podane zostały w humorystyczy, nietuzinkowy sposób i okraszone własnoręcznie (tak uważamy) wykonanymi przez uczniów klasy IIa animacjami przelotu komety ISON w pobliżu Słońca. IV LO z Tarnowa przy ul. Norwida wygrywa wspaniały TELESKOP SKY-WATCHER BK-1309EQ2 z licznymi akcesoriami dodatkowymi!

 

Skontaktujemy się z Przedstawicielm zwycięskiej szkoły już wkrótce.

 

Jak to się zaczęło? Przypomnijmy:

 

 

Już od 15 października startujemy z nowym konkursem na najlepsze zdjęcie komety C/2012 S1 ISON!

 

Dla pierwszych trzech osób przewidzieliśmy bony pieniężne na zakup dowolnego sprzętu z oferty DO. Zwycięzca dodatkowo ma zagwarantowany pobyt na Astroshow 2014! Konkurs trwa do końca stycznia 2014, wyniki podamy 7 lutego.

Równolegle z konkursem na najlepsze zdjęcie komety ISON rusza konkurs na najlepszą prezentację poświęconą komecie ISON, adresowany do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. W konkursie mogą brać udział uczniowie indywidualni oraz klasy, pod kierownictwem nauczycieli. Nie ma znaczenia sposób ani technika prezentacji pod warunkiem że tematem głównym prezentacji jest kometa ISON oraz tematyka obejmuje astronomię, geografię i fizykę. Nagrodą w konkursie jest teleskop BK1309EQ2 wraz z wyposażeniem dodatkowym.


REGULAMIN KONKURSU NA NAJLEPSZE ZDJĘCIE KOMETY ISON

1. Konkurs na najlepsze zdjęcie komety ISON zwany dalej „konkursem”, jest organizowany na profilu Delta Optical Sp. j. na Facebooku oraz na blogu www.deltasky.pl przez: Delta Optical Sp. j. z siedzibą w Nowych Osinach przy ul. Pięknej 1, zwaną dalej „Delta Optical”
2. Konkurs zaczyna się w dniu 15 października 2013 roku i trwa do północy 31 stycznia 2014 roku.
3. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 7 lutego 2014 roku.
4. Dział astronomiczny Delta Optical zwany dalej „jury”wybiera trzy najlepsze zdjęcia.
5. W konkursie nie biorą udziału przedstawiciele firmy Delta Optical i ich rodziny.
6. Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest bon w wysokości 500 zł na zakup dowolnego sprzętu astronomicznego z oferty firmy Delta Optical oraz bezpłatny pobyt na AstroShow 2014 dla jednej osoby.
7. Nagrodą za drugie miejsce jest w konkursie jest bon w wysokości 300 zł na zakup dowolnego sprzętu astronomicznego z oferty firmy Delta Optical oraz aktualne numery „Uranii” i „Astronomii Amatorskiej”
8. Nagrodą za trzecie miejsce jest bon w wysokości 100 zł na zakup dowolnego sprzętu astronomicznego z oferty firmy Delta Optical oraz aktualny nr „Uranii” oraz aktualne numery „Uranii” i „Astronomii Amatorskiej”
9. Pobyt na AstroShow 2014 nie podlega wymianie na inne nagrody lub różnowartość pieniężną, tak jak rezygnacja z pobytu na Astroshow 2014 nie podlega wymianie na nagrody lub równowartość pieniężną.
10. W konkursie może brać udział każdy, początkujący, entuzjasta oraz profesjonalista, dysponujący własnym zdjęciem komety C/2012 S1 ISON, C/2013 R1 Lovejoy i aktualnym, własnym zdjęciem komety 2P/Encke
11. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie zdjęcia własnego autorstwa, zabronione jest kopiowanie i nadsyłanie nie swoich prac i łamanie wszelkich praw autorskich.
12. Fotografie mogą być wykonywane dowolnym sprzętem cyfrowym lub analogowym (lustrzanka, kompakt, telefon komórkowy) w dowolnej kompozycji i kolorystyce
13. Fotografie mogą być wykonywane dowolnym teleskopem, jury konkursu zastrzega sobie prawo do ujawnienia konfiguracji sprzętowej, która będzie w opisie pod zdjęciem
14. Zdjęcia muszą być wykonane w okresie dobrej widoczności komet, tj. w dniach 15 października 2013 – 31 stycznia 2014 i dostareczone Delta Optical do dnia 5 lutego 2013 do godz. 23.59.
15. Zdjęcia mogą być modyfikowane w dowolnym programie graficznym w zakresie kolorystyki, kontrastu i kadrowania. Nie mogą być modyfikowane przez dodawania jakiejkolwiek grafiki, znaków wodnych, inicjałów bądź napisów, dopuszczanym wyjątkiem jest obecność datownika w kompaktach analogowych.
16. Są dozwolone wszystkie techniki programowe, o ile nie wpływają na treść kompozycji i o ile pochodzą z tego samego pliku/sesji zdjęciowej. Można stosować stacki, odszumianie, gradienty lub winiety, niedozwolone jest stosowanie obróbki selektywnej np skutkującej zmianami luminacji, poziomów, koloru czy kontrastu w obrębie motywu głównego.
17. Zdjęcia należy dostarczyć w formie pliku graficznego JPG w oryginalnej rozdzielczości, w przypadku zdjęć analogowych należy dostarczyć skan cyfrowy w rozdzielczości co najmniej 600dpi.
18. Zdjęcia z fomatów RAW oraz plików graficznych innych od JPG nie będą oceniane.
19. Każdy z uczestników może dostarczyć maksymalnie do 10 wybranych przez siebie fotografii.
20. W przypadku więcej niż jednej fotografii na uczestnika, jury zastrzega sobie prawo do wyboru najlepszego.
21. W przypadku więcej niż jednej fotografii na uczestnika, o rankingu uczestnika w konkursie decyduje jedno, najlepsze zdaniem jury zdjęcie.
22. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na publikację wszystkich nadesłanych prac na profilu Delta Optical na Facebooku, blogu www.deltasky.pl lub na stronie www.deltaoptical.pl w galerii działu „Komety 2013″ lub poza nim wraz ze swoim imieniem, nazwiskiem i konfiguracją sprzętową w nieokreślonych ramach czasowych.
23. Wraz z przesłaniem zdjęcia oraz prezentacji należy załączyć poniższe oświadczenie:

 

„Oświadczam, że jestem autorem nadsyłanych prac, nie kopiowałem prac innych
uczestników ani innych autorów zdjęć astrofotograficznych, nie modyfikowałem
swoich prac częściami prac innych autorów oraz oświadczam że akceptuję
regulamin konkursu w całości.”


24. Zdjęcia proszę przesyłać na adres astronomia@deltaoptical.pl

25. Placówki oświatowe biorące udział w konkursie powinny wybrać osobę odpowiedzialną za prowadzenie konkursu dla uczniów we własnym zakresie, dalej zwaną przedstawicielem placówki oświatowej.

26. W przypadku szkoły biorącej udział w konkursie firma Delta Optical kontaktuje się wyłącznie z przedstawicielem placówki oświatowej.

27. Przedstawicielem placówki oświatowej może zostać Dyrektor placówki lub nauczyciel upoważniony placówkę.

28. Przedstawiciel placówki oświatowej może zlecić temat prezentacji uczniom lub zaakceptować temat prezentacji wybrany przez uczniów.

29. Uczniowie powinni przesłać swoje prezentacje do przedstawiciela placówki oświatowej do dnia 31 stycznia 2014 roku do godziny 23:59
30. Prezentacje szkolne poświęcone komecie ISON powinny zostać dostarczone przez przedstawicieli placówki oświatowych do dnia 5 lutego 2014 roku do godziny 23:59.
31. Prezentacje szkolne mogą być wykonane jako pliki bądź serie plików *JPG, *GIF, *PDF, *PPT, *DOC.
32. Każda placówka oświatowa może dostarczyć kilka prezentacji.

33. W przypadku dostarczenia kilku prezentacji o miejscu decyduje jedna, najlepsza zdaniem jury prezentacja.

34. Prezentacje przygotowane przez placówki oświatowe powinny zostać przesłane wyłącznie przez przedstawiciela placówki oświatowej na adres astronomia@deltaoptical.pl

35. Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie mogą uczynić to jako osoby indywidualne. W przypadku, gdy uczeń jest niepełnoletni, wymagana jest pisemna zgoda rodziców, przesłana na powyższy adres email.

36. Roztrzygnięcie konkursu dla szkół zostanie opublikowane do dnia 7 lutego 2014 roku.

 

Poniżej galeria ze zdjęciami z poprzedniego konkursu, na najlepsze zdjęcie komety PANSTARRS

Maciej Winiarczyk

Paweł Turek

Jak widzicie nawet prosty sprzęt wystarczy by robić tak piękne zdjęcia nocnego nieba.

Dla wyróżnionych Panów mamy dwumiesięczniki Urania (nr 2/2013) i kalendarze Mistrzowie Astrofotografii 2013.

 

Trzecie miejsce zajął Pan Damian Cieślik i za najpiękniejszą kompozycję otrzyma lornetkę Delta Optical Entry 7×50. Zdjęcie wykonane zostało 16.03.2013r. za pomocą lustrzanki Canon 550D z obiektywem 18-135mm przy czułości ISO 800, a czas ekspozycji to 8 sekund.

Damian Cieślik

 

Drugie miejsce i lornetkę Delta Optical Silver 7×50 wraz z pięknym albumem „Capturing the stars” Roberta Gendler’a otrzymał Pan Paweł Górka. Doceniliśmy doskonałe wykorzystanie sprzętu i umiejętności – niech słowa świadczą same za siebie, oto co nam napisał Pan Paweł:

„Zdjęcia robiłem w okolicy Radomska, około 7 km od centrum miasta. Moja konfiguracja sprzętowa to: teleskop refraktor achromatyczny Sky-Watcher 102-500 z dokręconym reduktorem-korektorem Celestron f-6.3, co daje z moim Canonem redukcję ogniskowej około 0.69 razy do 345mm i zwiększa światło-siłę do f-3.45 , fotoaparat Canon EOS 450D modyfikowany z filtrem firmy Baader do astro -foto , filtr 1.25″ Baader Semi-Apo założony pomiędzy flettener a aparat, montaż EQ 5 z napędem w osi RA . Na stack złożyły się – 14 klatek 60-cio sekundowych zrobionych z ISO 800 oraz 30 klatki 60-cio sek. w ISO 1600, co daje łączny czas ekspozycji 44mn, 15 darków 1mn w ISO 800 i 1600, 3 biasy i 1 flat…”

Paweł Górka

Jesteśmy pod wrażeniem!

 

No i wreszcie:

Zwycięzcą konkursu ogłaszamy Pana Michała Kałużnego – to zdjęcie urzekło nas i jakością i techniczną doskonałością w każdym calu i
pikselu. To już jest klasa światowa nie tylko umiejętności ale i sprzętu. W roli głównej wystąpił refraktor apochromatyczny Takahashi FSQ106N wraz z lustrzanką Canon EOS 5D mkII.

Michał Kałużny3