Aktualności

 

29.11.2013

Niestety, stało się! Podczas ekscytującego popołudnia i wieczoru z koronografami SOHO i detektorami sond STEREO (nawet SDO zostało w drodze absolutnego wyjątku obrócone od tarczy słonecznej, tylko po to by obserwować okolicę peryhelium orbity komety ISON!) padła informacja, że z kometą dzieje się coś złego.

Faktycznie, po zdmuchnięciu gazowej otoczki, wyparowaniu pyłu i przejściu po peryhelium nastąpiła śmierć komety ISON. "Jak Ikar wzleciała zbyt blisko ku Słońcu", NASA potwierdziła wczoraj wieczorem fakt, że kometa uległa zniszczeniu.

Dziś rano widać "coś" po drugiej stronie Słońca, na spodziewanej trajektorii lotu komety ISON. Najprawdopodobniej jest to już tylko chmura pyłu i kosmiczny gruz - pozostałość po oczekiwanej przez wszystkich "komecie stulecia".

Nam, pozostaje uczcić jej pamięć minutką ciszy, i zabrać się za obserwacje komety C/2013 R1 Lovejoy, która jest jaśniejsza niż +5 magnitudo i pod ciemnym niebem jest widoczna okiem nieuzbrojonym.

28.11.2013

TRZYMAJMY DZIŚ KCIUKI ZA KOMETĘ ISON!

Dziś, tj. 28 listopada 2013 roku, o godzinie 19:35 kometa ISON zbliży się do Słońca na odległość zaledwie 1,8 miliona kilometrów, licząc od jego centrum. Oznacza to, że minie je w odległości mniejszej, niż średnica naszej dziennej gwiazdy. To niezwykle bliskie spotkanie, zwane peryhelium, może doprowadzić tylko do dwóch scenariuszy:

ISON ulegnie zagładzie albo rozbłyśnie wielką jasnością na grudniowym niebie!

W chwili najbliższego spotkania temperatura powierzchni jądra komety wzrośnie do temperatury 2700 st. C, wyższej niż temperatura roztopionego żelaza! Dodatkowo, tak mała odległość od Słońca spowoduje, że pojawią się potężne siły grawitacyjne, które będą rozrywać kruche jądro z ogromną siłą, której nawet skały nie będą mogły się przeciwstawić!

Czy ona to przetrwa??

Niezwykły przelot komety tuż przy tarczy słonecznej nie będzie widoczny z Polski, gdyż Słońce zdąży zajść za horyzont. "Transmisję" z tego kosmicznego wydarzenia zapewnia sonda SOHO, z której zdjęcia można znaleźć pod tymi linkami:

http://soho.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/

poniżej dostęp do wyszukiwarki najaktualniejszych zdjęć (polecamy źródło C3, a po godz. 16 C2):

http://sohodata.nascom.nasa.gov/cgi-bin/data_query

27.11.2013

KOMETA ISON JEST JUŻ WIDOCZNA W KORONOGRAFIE SONDY SOHO!

Na animacji z SOHO można podziwiać podróż komety ISON z lodowato zimnych i ciemnych krańców Układu Słonecznego, niemal ku samej, rozpalonej temperaturą kilku tysięcy stopni powierzchni Słońca.

Czy ona to przetrwa??

link do animacji z sondy SOHO

18.11.2013

INWAZJA KOMET! KOLEJNA, PIĄTA KOMETA W ZASIĘGU LORNETEK!

C/2013 V3 (Nevski), bo tak nazywa się odkryta na początku listopada kometa, w ostatnich dniach gwałtownie jaśnieje. Jej jasność jest szacowana na +9 magnitudo, co oznacza ponad 200x przyrost jasności w porównaniu z momentem odkrycia.

Obecnie kometa świeci na pograniczu gwiazdozbiorów Raka i Lwa i oddala się od Słońca. Jednak pomimo tego zachowuje się wbrew wszelkim prognozom jasności i w tej chwili nie wiadomo, jakie będą jej dalsze losy. Prawdopodobną przyczyną gwałtownego wzrostu jasności jest trwający właśnie proces rozpadu jądra kometarnego.


Kometę C/2013 V3 (Nevski) można śledzić tu:
http://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2013+V3&lat=59.45833&lng=-135.3139&loc=Skagway&alt=170&tz=NAST


Zachęcamy do odszukania tej komety przez lornetkę, kto będzie pierwszy?

16.11.2013


NAGŁE POJAŚNIENIE KOMETY ISON!

Już parę dni temu obserwatorzy z całego świata donosili o nagłym wzroście jasności komety ISON. Na uwagę zasługuje fakt, iż ciągu doby jej jasność wzrosła o 2 magnitudo, czyli prawie 6x, jednocześnie odległość od Słońca uległa zmianie nie więcej niż o 10%. W piątek jasność komety oscylowała w granicach +5 do +6 magnitudo, na dziś szacowana jest na 4,8 magnitudo. Znacznie zwiększył się warkocz komety, który rozpościera się aktualnie na 8 milionów kilometrów

Takie symptomy świadczą za tym, że coś dzieje się z jej jądrem. Być może jest to tylko nagłe uwolnienie mniej lotnej frakcji lodu wodnego, inne hipotezy wskazują na całkiem prawdopodobny proces rozpadu jądra, który może doprowadzić do fragmentacji komety w trakcie peryhelium. Jeżeli do tego dojdzie, pod koniec listopada kometa może utworzyć naprawdę potężny i jasny warkocz, a wiele fragmentów jej jądra wyrzuconych z pobliża Słońca potężną siłą odśrodkową po przejściu przez peryhelium ozdobi grudniowe niebo.

 

21.10.2013

WYBUCHŁA KOMETA C/2012 X1 LINEAR!

Kolejna kometa na jesiennym niebie! Jak donosi Hidetaka Sato, nastąpił nagły wybuch komety C/2012 X1 LINEAR. Jest to długoookresowa kometa o okresie obiegu wokół Słońca około 2000 lat, która zbliża się aktualnie do peryhelium. Sytuacja jest o tyle niecodzienna, że aktualnie jej jasność powinna wynosić +14 magnitudo, a według japońskiego badacza wnosi aktualnie +8,5 magnitudo, czyli kometa świeci 150x jaśniej niż normalnie.

Nie wiadomo jak teraz zachowa się kometa, ale najprawdopodobniej jej jasność powinna jeszcze trochę wzrosnąć, a widoczność ulec poprawie. Co więcej jest to CZWARTA kometa na jesienno-zimowym niebie, którą będzie można obserwować przez lornetkę, obok komet C/2012 S1 ISON, C/2013 R1 Lovejoy, 2P/Encke! Do tego, 15 grudnia trzy pierwsze komety znajdą się w jednej części nieba przed wschodem Słońca, a komety ISON i Linear, jako obiekty o jasności w granicach +8 magnitudo będzie widać w jednym polu widzenia lornetki o parametrach 7x50 lub 8x56!

Nic, tylko biec po lornetkę...

 

11.10.2013

Opublikowano nowe i dość ciekawe wyniki badań komety ISON.

Badania te przeprowadzono na materiale zgromadzonym przez teleskop kosmiczny Hubblea jeszcze w kwietniu bierzącego roku.

Zespół pod kierownictwem J-Y.Li przedstawił wyniki dotyczące osi obrotu jądra komety ISON. Otóż oś obrotu usytowana jest w sposób który jak na razie powoduje że tylko jedna strona jądra jest ogrzewana przez Słońce. Inaczej mówiąc oś obrotu skierowana jest w przybliżeniu w stronę słońca przez co od strony odsłonecznej panują ciemności. Zdaniem astronomów sytuacja taka utrzymywać się będzie prawie do samego peryhelium. Mniej więcej na tydzień przed największym zbliżeniem do Słońca oświetlona zostanie również druga połowa jądra. Ocenia się że na ciemnej stronie wciąż znajdują się znaczne ilości bardzo lotnego materiału i nagłe wystawienie owego materiału na promieniowanie Słońca może spowodować znaczący, być może nawet wybuchowy wzrost jasności w dniach poprzedzających przejście przez peryhelium.

Wśród innych wyników przedstawionych przez zespół J-Y.Li wspomnieć można o różnicy barwy pomiędzy wewnętrznymi i zewnętrznymi częściami głowy komety. Zewnętrzny skraj głowy jest czerwieńszy niż okolice samego jądra komety. Może to świadczyć o zwiększonej zawartości lodu wodnego w okolicach jądra komety ISON

 

06.10.2013

ZOBACZCIE ISON W SYNCIE 8"

Kometa ISON znajduje się coraz bliżej Słońca i naszej planety. Jasność komety rośnie co prawda wolniej niż się spodziewano ale tak czy owak kometa jest już widoczna w amatorskich teleskopach o nieco większej średnicy. W zasadzie wystarczy już 8-calowa Synta pod ciemnym niebem aby dostrzec kometę która obecnie osiągnęła jasność +10 magnitudo. Z dnia na dzień blask komety będzie wzrastał i wkrótce stanie się ona obiektem osiągalnym przez przeciętne lornetki. Podczas maksymalnego zbliżenie do Słońca w dniu 28 listopada kometa może osiągnąć jasność -5 magnitudo, nie będzie jednak wówczas widoczna na niebie. Jeżeli jednak przetrwa piekło czekające ją w peryhelium to już na początku grudnia może stać się interesującym obiektem widocznym na porannym niebie. Co nasz czeka – zobaczymy. Komety są dość nieprzewidywalnymi obiektami i niekiedy sprawiają duże niespodzianki. Póki co zachęcamy gorąco do obserwacji komety która na dobre zagościła na niebie porannym.

Synta 8", to potoczna nazwa teleskopu Dobsona Sky-Watcher o średnicy lustra 20cm i ogniskowej 1200mm. To obecnie najpopularniejszy teleskop na rynku.

 

01.10.2013

Dziś kometa C/2012 S1 ISON znajduje się najbliżej planety Mars.

Aktulanie, w chwili pisania tego posta jest to 10 milionów 921 tysięcy kilometrów od Czerwonej Planety. Najbliżej znajdzie się o godz. 19:30 naszego czasu, kiedy to zbliży się jeszcze trochę, na odległość 10841229 km (dane Stellarium). Na Marsjańskim niebie znajdzie się wtedy na tle gwiazdozbioru Cefeusza, osiągając jasność 3 magnitudo i roztaczając warkocz o długości ok. 1 stopnia.

 

14.09.2013

KOMETA ISON PRZEMKNIE O WŁOS OD MARSA.

1 października czeka nas ważne wydarzenie. Kometa C/2012 S1 ISON minie Marsa dosłownie o włos. W skali kosmicznej jest to wciąż ponad 10 mln kilometrów (0,07 AU), lecz to wystarczy, by były zwrócone na nią oczy naukowców z całej Ziemi.

Będą obserwować ją także oczy z Marsa.

Naukowcy spróbują wykonać zdjęcie komety ISON z powierzchni Czerwonej Planety za pomocą kamery umieszczonej na łaziku Curiosity. Jeśli się to nie powiedzie, w zanadrzu czeka w gotowości sonda MRO - Mars Reconnaissance Orbiter, wyposażony w półmetrowej średnicy teleskop HiRISE. Pomimo, że służy on do mapowania powierzchni Marsa i jego detektor nie jest zdolny do wykonywania długoczasowych ekspozycji słabych obiektów astronomicznych, astronomowie mają nadzieję na uwiecznienie jądra komety ISON z bliska. Na zdjęciu satelita MRO krążący nad powierzchnią Marsa, a gdzieś w tle pewnie jedzie łazik Curiosity. Życzmy im powodzenia!

 

11.09.2013

KOLEJNA KOMETA DOŁĄCZY DO KOMETY ISON!
Wielu entuzjastów czeka na wielką kometę ISON, która ozdobi poranne niebo końca 2013 roku. Z kolei mniej z nich wie, że obok niej, pod koniec listopada na niebie lśnić będzie druga, mniejsza kometa okresowa - 2P/Encke, która z jasnością w granicach +4 do +5 magnitudo będzie wdzięcznym obiektem lornetkowym

Za to całkiem niewielu wie o tym, że do spodziewanego duetu komet dołączyła niedawno trzecia, odkryta i potwierdzona 9 sierpnia 2013 roku. Kometa C/2013 R1 Lovejoy jest właśnie tym odkryciem. Czy jej nazwa nie wydaje się znajoma? Ależ oczywiście, bowiem odkrycia dokonał słynny już australijski astronom Tierry Lovejoy, a to już czwarta odkryta prze niego kometa. Wcale nie potrzebował do tego potężnego, metrowego teleskopu - wystarczył mu 20-cm teleskop Schmidta Cassegraina i dwa dni, podczas których sfotografował rejon pomiędzy gwiazdozbiorem Jednorożca i Oriona.

Kometa będzie miała jasność w granicach +10 do +8 magnitudo i pojawi się pod koniec listopada w pobliżu obu poprzednich komet, będąc do dostrzeżenia w 20-cm teleskopie tuż przed świtem.

 

04.09.2013

KOMETA ISON JUŻ WIDOCZNA NA PORANNYM NIEBIE DLA KAŻDEGO!

Jak wiemy, lato nie sprzyjało jakimkolwiek niespodziankom ze strony komety C/2012 S1 ISON. Przyczyną było to, że od końca czerwca aż do połowy sierpnia znajdowała się niemal dokładnie po drugiej stronie Słońca niż Ziemia i tonęła w jego blasku nie dając się zaobserwować.

Mamy jednak dobre wieści!

Można już ją obserwować na tej samej scenie porannego nieba, na której rozegra spektakl już pod koniec tego roku. Widoczna jest w dużych teleskopach o średnicy ponad 8" pod ciemnym niebem, jako rozmyty obiekt z gwiazdopodobnym jądrem i krótkim ogonem, około stopnia na lewo i w dół od gwiazdy Asellus Borealis należącej do gwiazdozbioru Raka. Dodatkowo, jest widoczna w pięknej scenerii - dalej, na około dwa stopnie kątowe z prawej widoczna jest piękna gromada otwarta Żłóbek M44, natomiast kilka stopni z prawej i wyżej świeci Mars, powoli zdążający do opozycji. Kometę można zacząć obserwować już od godziny 4 rano i kontynuować do 5 rano, nim zginie na szarzejącym przed świtem niebie. Kometa obecnie posiada według różnych szacunków +12 magnitudo i znajduje się za orbitą Marsa. Na początku października dojdzie do największego zbliżenia obu ciał niebieskich, znajdą się one o zaledwie 10,8 mln kilometrów od siebie, co w skali Kosmosu jest bardzo bliskim spotkaniem. Kolejne dni przyniosą szybki wzrost jasności komety, osiągnie ona +10 magnitudo i stanie się obiektem możliwym do dostrzeżenia w dobrej lornetce.

 

07.08.2013

Rój meteorów z komety ISON

W chwili obecnej kometa ISON znajduje się za Słońcem i nie jest widoczna. Nie znaczy to jednak że nie trwają żadne badania w temacie tego co się stanie pod koniec listopada. Nieco na boku tych dociekań znajdują się też naukowcy zajmujący się modelowaniem strumieni meteoroidów pozostawianych przez każdą kometę. Meteoroidów czyli inaczej drobnych cząstek pyłowych, zieren, kosmicznych kamieni a czasami głazów. Tego typu materia rozproszona jest wzdłuż orbity każdej z komet a gdy już trafi do naszej atmosfery to obserwujemy zjawiska zwane meteorami. Jak okazuje się kometa ISON również może być odpowiedzialna za widoczny w przyszłości rój. Znany kanadyjski badacz rojów meteorowych Paul Wiegert przewiduje że do spotkania z drobinami materii wyrzuconymi z komety ISON może dojść w ciągu kilku dni okolo 12 stycznia 2014 roku. Niestety wszystko wskazuje na to że cząstki wyrzucone z komety będą wyjątkowo mikroskopijnych rozmiarów. Tego typu ziarna pyłowe mimo że trafią do atmosfery z prędkością 56km/s zostaną wyhamowane dość daleko od gęstych warstw atmosfery a następnie przez długie tygodnie opadać będą powoli na w kierunku powierzchni naszej planety. Gdyby jednak Paul Wiegert pomylił się co do rozmiaru cząstek to można by zaobserwować na naszym niebie rzeczywiste meteory.

 

01.08.2013

Kometa ISON emituje dwutlenek węgla

Obrazy uzyskane 13 czerwca przez teleskop Spitzera w paśmie podczerwieni ujawniają intensywną emisję dwutlenku węgla. Warkocz złożony z dwutlenku węgla i pyłu rozciąga się na dystansie 300 tysięcy kilometrów. Według ocen naukowców każdego dnia z jądra komety ISON emitowane jest ponad 50 tysięcy ton dwutlenku węgla.Obrazy ze Spitzera potwierdziły że podstawą obecnej aktywności komety jest emisja gazu. Ocenia się że jądro komety ISON ma rozmiar około 5 kilometrów. Jego całkowitą masę ocenia się na powyżej 3 bilionów kilogramów.

21.06.2013

Bardzo jasny bolid nad północno-zachodnią Polską
Tuż przed północą, w nocy z 20 na 21 czerwca 2013 roku daleko nad zachodnim horozontem pojawił się bardzo jasny meteor (bolid) o jasności porównywalnej z Księżycem. Zjawisko to zdaniem obserwatorów z centralnej Polski miało postać ognistej kuli z bardzo jasnym śladem lecącej przez kilka sekund. Obiekt był niezwykle jasny i przykuł uwagę wielu osób.
Dość szybko pojawiły się doniesienia o zauważeniu zjawiska od obserwatorów z centralnej a nawet wschodniej Polski. Niestety na zachodzie kraju, w okolicach nad którymi przelatywał bolid niebo było zachmurzone i szalały gwałtowne burze. Bolid zarejestrowany został techniką video, udało się też zarejestrować radiowe echo zjawiska, dokładnie o godzinie 23:58. Wyznaczenie dokładnej trajektorii bolidu w atmosferze oraz określenie orbity nastąpi w ciągu najbliższych kilku dni

12.06.2013

Niezwykły przeciwwarkocz komety PanStarrs
Kometa PanStarrs przemierza obecnie gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy będąc obiektem dość słabym i widocznym w teleskopie. Pomimo niewielkiej jasność kometa prezentuje się na fotografiąch niezwykle efektownie a to za sprawą niezwykłego przeciwwarkocza w formie wąskiego pasma światła skierowanego w kierunku Słońca. Jak większość z czytelników wie komety posiadają warkocz jonowy skierowany dokładnie odsłonecznie jak też wygięty mniej lub bardziej warkocz pyłowy składający się z większych cząstek. W pewnych okolicznościach, przy odpowiednim kącie widzenia warkocz pyłowy wydaje się być skierowany w stronę Słońca. W przypadku komety PanStarrs widzimy niezwykle długi i cienki warkocz o jasności powierzchniowej porównywalnej z głową komety. Warkocz ten przypomina mglistą linię podobną do smugi samoloty i rozciąga się na kilka stopni.

23.05.2013

Wyrzut materii z jądra komety ISON
Astronomowie włoscy sfotografowali wyrzut materii z jądra komety ISON. Obserwacji dokonano za pomocą teleskopów o średnicy od 1 do 2 metrów. Zdjęcia nie są może zbyt efektowne tym niemniej nie ma wątpliwości co do natury zaobserwowanego zjawiska. W tak dużej odległości od Słońca istnienie tego rodzaju aktywności jest dość niezwykłe.
Pomimo obecności warkocza i różnych innych oznak aktywności jasność komety kształtuje się obecnie nieco poniżej oczekiwań. Astronomowie są jednak dobrej myśli.
Tymczasem kometa zbliża się na niebie do Słońca i przez najbliższy czas nie będzie obserwowana przez ziemskie teleskopy. Pojawi się ona ponownie w sierpniu i powinna wówczas osiągnąć jasność która pozwoli na obserwacje przy użyciu większych teleskopów amatorskich.

25.04.2013

Kometa ISON sfotografowana przez teleskop Hubble'a
Opublikowano nowe zdjęcia komety ISON pochodzące z teleskopu kosmicznego Hubble'a. Zdjęcia ukazują dość niezwykły obraz komety, pozwalają też ocenić jej obecne rozmiary. Na podstawie uzyskanych obrazów określono aktualny rozmiar głowy komety na 5000 kilometrów. Warkocz komety rozciąga się natomiast na długości 100 tysięcy kilometrów czyli ma rozmiar porównywalny z 1/3 odległości ziemia-księżyc. W momencie uzyskania obrazu kometa znajdowała się w odległości 617 milionów kilometrów od Słońca i poruszała się z prędkością 75 tysięcy kilometrów na godzinę.

16.04.2013

Obserwacje teleskopowe komety PanStarrs
Kometa PanStarrs osłabła już na tyle że jej odnalezienie okiem nieuzbrojonym nie jest już możliwe.  Do odszukania komety konieczna jest obecnie lornetka a szczególnie dobrze obiekt ten prezentuje się w teleskopach, warto też pokusić się o długoczasowe fotografie z wykorzystaniem krótkoogniskowego teleskopu i montażu paralaktycznego. Nie musi to być wcale jakiś wyszukany i drogi sprzęt. Wystarczającym do fotografowania będzie montaż Sky-Watcher EQ5 z zawieszonym niewielkim ale światłosilnym refraktorem typu Sky-Watcher 102/500 lub 120/600. Nie trzeba też koniecznie inwestować w drogie napędy. Nawet zwykły napęd w jednej osi będzie odpowiedni o ile tylko montaż zostanie prawidłowo zorientowany na oś biegunową.

08.04.2013

Obserwacje komety ISON w paśmie UV
NASA przeprowadziła obserwacje komety ISON w paśmie ultrafioletowym przy użyciu satelity SWIFT. Na podstawie obserwacji oceniono emisję pyłu na około 51 ton w ciągu minuty. Pył wyrzucany jest wraz z sublimacją zawartego w komecie tlenku i dwutlenku węgla sublimującego już w odległości orbity jowiszowej. Nie stwierdzono zbyt dużej emisji wody, jak na razie widoczny jest ubytek 60 kilogramów wody w ciągu minuty. Tempo wyrzutu tego składnika powinno zwiększać się gwałtownie w miarę zbliżania się komety do Słońca. Na podstawie wykonanych obserwacji określono rozmiar jądra komety na minimum 5 kilometrów. Jest to rozmiar znacznie większy niż dla komety Lovejoy która jakiś czas temu przeszła w podobnej odległości od Słońca w jakiej przejść ma kometa ISON. W tej sytuacji spodziewać możemy się że kometa ISON faktycznie rozwinie potężny warkocz i nie zawiedzie obserwatorów.

02.04.2013

Spodziewana wysoka aktywność komety ISON
Kometa Panstarrs okazała się być widoczna okiem nieuzbrojonym przez krótki czasu i generalnie nie była obiektem szczególnie efektownym. Obecnie trwają spekulacje na temat spodziewanej jasności komety ISON. Wiele wskazuje na to że będzie to kometa dużo jaśniejsza, zupełnie innego rodzaju niż kometa PanStarrs.
Najprawdopodobniej kometa ISON ma ogromne jądro, znacznie większe niż w przypadku PanStarrsa. Co więcej wygląda na to że kometa ISON nie gościła jeszcze w wewnętrznej części Układu Słonecznego, jest kometą stosunkowo świeżą, z dużą zawartością lotnych składników. Już obecnie, w znacznej odległości od Słońca porównywalnej z rozmiarem orbity Jowisza kometa ma zauważalny na zdjęciach warkocz co wskazuje na dość niezwykła aktywność. W porównaniu z kometą PanStarrs zupełnie inna będzie też odległość peryhelium orbity. W tym wypadku kometa przejdzie przez koronę Słoneczną co spowoduje ogromny ubytek masy i jednocześnie pozwoli uformować potężny warkocz.

22.03.2013

Kometa PanStarrs doskonale widoczna na wieczornym niebie
I oto doczekaliśmy się. Pierwsza z oczekiwanych w tym roku komet jest widoczna na wieczornym niebie bez pomocy lornetki czy też teleskopu.Jasność powierzchniowa warkocza komety jest mniejsza od spodziewanej stąd też kometa jest widoczna jako rozmyta plamka o jasności około +2 magnitudo. Przy użyciu niewielkiej lornetki (takiej jak np.Delta Optical Silver 10x50) warkocz będzie jednak widoczny w całej okazałości.

Kometa jest obecnie bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Na zdjęciach widoczny jest efektowny szeroki warkocz. Na niektórych fotografiach dostrzec można dość efektowną strukturę z charakterystycznymi strugami. Zachęcamy wszystkich do fotografowania tego niezwykłego obiektu, przy obecnej jasności nie jest tu wymagany żaden profesjonalny sprzęt. Wystarczy zwykła lustrzanka zawieszona na statywie fotograficznym.

15.03.2013

Kometa PanStarrs nad zachodnim horyzontem
Od dziś obserwatorzy planujący odnalezenie komety PanStarrs powinni szukać lokalizacji z odkrytym zachodnim horyzontem. Kometa powinna być widoczna tuż nad zachodnim horyzontem, w łunie zachodzącego Słońca. Ma ona dość dużą jasność i powinna być widoczna okiem nieuzbrojonym pod warunkiem że horyzont nie będzie zamglony czy też zachmurzony. Na obserwacje komety nie będzie zbyt wiele czasu – w ciągu krótkiego czasu zajdzie ona w ślad za Słońcem. Obserwatorom zalecamy zapoznanie się z aktualnym położeniem komety.
Na stronie www.spaceweather.com mamy tymczasem coraz większą galerię zdjęć komety z półkuli północnej. Widoczna jest ona jako jasny obiekt z krótkim warkoczem na tle niebieskawego jeszcze nieba tuż po zachodzie Słońca.

11.03.2013

Rozpoczyna się okres widoczności komety PanStarrs
Od dziś zaczyna się okres widoczności komety na niebie wieczornym w Europie. Kometa jest widoczna bardzo nisko i przy typowych polskich warunkach pogodowych może być trudna do odnalezienia. Powinno to poprawić się jednak począwszy od połowy tygodnia.
Jak na razie udało się dostrzec kometę PanStarrs z Wysp Kanaryjskich, z Teneryfy. Są też doniesienia o pierwszych obserwacjach komety z Grecji. Rezultaty pierwszych obserwacji z półkuli północnej można podziwiać na stronie www.spaceweather.com

07.03.2013

Kometa PanStarrs nadchodzi!
Kometa PanStarrs przechodzi właśnie w okolicach Słońca i powoli staje się widoczna na półkuli północnej. Osoby podróżujące samolotem powinny zwrócić uwagę na możliwość dostrzeżenia komety na kilka chwil po zachodzie Słońca. Bardzo czyste powietrze na dużych wysokościach pozwoli dostrzec kometę znacznie wcześniej niż w normalnych warunkach w Europie. Kometa PanStarrs ma obecnie jasność +2 magnitudo i najprawdopodobniej będzie jeszcze jaśniejsza.
Według aktualnych prognoz kometa będzie widoczna na wieczornym niebie już za kilka dni

05.03.2013

Kometa ISON rozwinęła krótki warkocz
Najciekawsza ze spodziewanych w tym roku komet powoli zbliża się do Słońca. Pomimo że kometa znajduje się w odległości orbity planty Jowisz to na zdjęciach dobrze widoczny jest już krótki warkocz co jest faktem dość niezwykłym, wskazującym na większą niż spodziewana aktywność. Większość komet znajdując się tak daleko od Słońca warkocza nie posiada. Aktualnie kometa znajduje się w odległości 4.05 AU czyli 607.5 miliona kilometrów. W najbliższym czasie kometa będzie zbliżała się do Słońca osiągając coraz większą jasność a długośc warkocza będzie coraz większa. Zagadką jest co stanie się podczas przejścia przez peryhelium orbity kiedy to kometa bardzo zbliży się do Słońca. Być może dojdzie nawet do rozpadu jądra komety ISON wskutek dużych termicznych naprężeń.

03.03.2013

Kometa Panstarrs na południowym niebie
Na tydzień przed największym zbliżeniem do Słońca kometa PanStarrs wydaje się być jaśniejsza niż wcześniej przewidywano. Jest obecnie bez problemu widoczna gołym okiem na południowej półkuli. Obserwowana przez lornetkę lub przez teleskop prezentuje się wspaniale.
Kometa wciąż jaśnieje zbliżając się do peryhelium orbity. Przechodząc tuż koło Słońca kometa PanStarrs rozwinie zapewne dość efektowny warkocz po czym stanie się widoczna na półkuli północnej, w tym róznież w Polsce. W dniu 11 marca kometa powinna być widoczna bardzo nisko nad zachodnim horyzontem, w dzień później również bardzo nisko ale za to w pobliżu księżyca tuż po nowiu.